آموزش جراحی خونریزی مغزی ساب دورال حاد با دوبله فارسی

1232

عمل جراحی خونریزی مغزی در ساب دورال با دوبله فارسی رو اینجا قرار دادم ، همه مراحل عمل از ابتدا تا انتها شرح داده شده (پرپ و درپ ،باز کردن پوست،کرانیوتوم، کنترل رگ خونریزی دهنده و .. )

((شرح عمل در پایین پست))

 

مشاهده در آپارات

مشاهده در یوتیوب

 

پ.ن: لطفا ابتدا ویدئوهای پایه عمل مغز و اعصاب که قبلا گذاشتم رو ببینید که شامل ، درپ جراحی ،می فیلد،درپ میکروسکوپ،ست جراحی مغز هستن بعد این ویدئو رو تماشا کنید.
مناسب برای دانشجویان و اساتید رشته اتاق عمل و همینطور رزیدنت های مغز و اعصاب

 

نحوه درپ سر در عمل های جراحی مغز و اعصاب با دوبله فارسی

درپ کرن استریل میکروسکوپ جراحی برای عمل جراحی مغز با دوبله فارسی

کاربرد و نحوه تنظیم می فیلد در عمل های مغز و اعصاب با دوبله فارسی

آموزش ست جراحی مغز و اعصاب با دوبله فارسی

آموزش نحوه کار با کرانیوتوم مغز و اعصاب با دوبله فارسی

شرح عمل

بیمار آقایی جوان در اثر تصادف و به دنبال ضربه به سر و ایجاد هماتوم ساب دورال وارد اتاق عمل شد. پس از بررسی پرونده و معاینات تیم بیهوشی بیمار توسط متخصص بیهوشی G.A شد. موهای بیمار در ناحیه جراحی از قبل شیو شده بود. پوزیشن بیمار سوپاین است می فیلد به تخت جراحی وصل شده و سر بیمار توسط آن فیکس شد. پلیت کوتر برای بیمار چسبانده شد. ست مورد استفاده در این جراحی ست جنرال مغز و اعصاب است. لایه اول ست و پک جراحی باز شدند. دستکش ها روی پک و وسایل مصرفی مثل تیغ، کاور دسته چراغ، قلم کوتر مونوپلار و.. روی ست بازشدند. پرستار اسکراب دست ها را اسکراب کرد و گان و دستکش استریل پوشید. پرستار سیرکولر پرپ اولیه را انجام داد؛ به این صورت که دستکش استریل پوشید و چند گاز ساده را ابتدا با سرم خیط و بعد به بتادین قهوه آغشته کرد و موضع جراحی را پرپ کرد. سپس یک شان ۹۰ از اسکراب تحویل گرفت و پوست را خشک کرد. سپس با سپتی سیدین روی موضع جراحی اسپری کرد.پرستار اسکراب پرپ ثانویه را با بتادین سبز و سه عدد اسپانج انجام داد.درپ انجام شد. قلم کوتر مونوپلار، بای پولار، لوله ساکشن و هندپیس کرانیوتوم به شان ها فیکس شدند.
شرح عمل: تیغ ۲۰ جهت ایجاد انسزیون به جراح داده شد. پوست سر به صورت هلالی برش داده شد. کلمپ های رینی جهت هموستاز به لبه های پوست سر زده شد. با کوتر مونوپلار پوست و زیر جلد را به شکل فلپ جدا کردند و عروق خون دهنده را با کوتر بای پلار خونگیری کردند. سپس با پریوست عضلات را از روی استخوان جمجمه کنار زدند. اسکراب سر تروپان مورد نظر جراح را به هندپیس کرانیوتوم وصل کرد. توسط کرانیوتوم ۴ عدد برهول روی جمجمه ایجاد کردند. سپس سری کرانیوتوم را عوض کردند و برهول ها را به هم وصل کردند هنگام کرانیوتومی پرستار اسکراب می‌بایست در موضوع سرم بریزد و ساکشن کند(جهت جلوگیری از پرت شدن تکه های استخوان به اطراف) بعد از برش کامل استخوان با یک پریوست آن را برمی‌دارند. پرستار اسکراب باید این استخوان را تحویل بگیرد و در یک گاز مرطوب تا پایان عمل نگهداری کند. در این مرحله پرستار اسکراب نخ سیلک ۳/۰ یا ۴/۰ را جهت سوچور های تک آپ آماده کرد. سوچور تک آپ به این صورت است که توسط کرانیوتوم سوراخ های کوچکی در اطراف برش استخوان ایجاد می‌شود و با نخ سیلک دورا را سوچور می‌زنند و نخ را از داخل این سوراخ ها را رد می‌کنند و گره می‌زنند. این کار به این دلیل است که خون و مایعات بین دورا و جمجمه نرود و بعدا ایجاد هماتوم اپیدورال نکند. تیغ ۱۵ جهت برش دورا به جراح داده شد. یک برش خیلی کوچک با تیغ روی دورا ایجاد شد و سپس با قیچی دورا برش گسترش یافت. سپس هماتوم را برداشتند. در موضع سرم ریختند و ساکشن کردند. عروق خونریزی‌دهنده را با کوتر بایپولار لیگیت کردند و مجدداً شستشو دادند. برای جلوگیری از خونریزی سرجی سل قرار دادند. با نخ پرولن۵/۰ دورا را سوچور زدند. (بعضی از جراح ها برای اطمینان از نبودن لیکcsf از چسب دورا هم استفاده می‌کنند.) در ادامه استخوان را سرجای خود گذاشتند و با پلاک و پیچ آن را فیکس کردند. درن همووک قرار داده شد و با نخ سیلک به پوست فیکس شد. عضلات با ویکریل یک، زیر جلد با ویکریل ۲/۰ و پوست با نایلون ۳/۰ سوچور شدند. برای پانسمان از چند عدد گاز ساده و چسب و سرجی فیکس استفاده شد. در انتها نیدل ها شمارش شدند و همراه با تیغ ها به سفتی باکس منتقل شدند وسایل ست شمارش شدند و به واشینگ منتقل شدند.

با تشکر از خانم صبا جمشیدی

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید