آموزش کامل گچ‌گیری (فارسی)

2166

ویدئو خوب و کاملی در زمینه نحوه گچ گیری در شکستگی ها
گفتم اینجا قرار بدم که شما هم ببینید و یاد بگیرید وهمینطور لازم نباشه برم ویدئو جدیدی در این زمینه دوبله کنم! همین ویدئو همه چی رو کامل توضیح داده
این آموزش مربوط به کانال یوتیوب دانشگاه تهران بوده (توسط دکتر مهرجو تدریس شده ) و من این ویدئو رو از اونجا برداشتم وتو کانال وبسایتم گذاشتم.
*بنده هیچگونه دخل و تصرفی در این ویدئو نداشتم*

((شرح ویدئو در پایین متن))

 

 

مشاهده در آپارات

 

 

 

 

لینک منبع :https://youtu.be/EE4JAhZO02M

آموزش کامل گچ گیری

۱. گچ کوتاه دست :
• برای آسیب های مچ دست یا شکستگی های بدون جابجایی و کوچک دست از این گچ کوچک میتوان استفاده کرد.

در موقع گچ گرفتن فرد باید تحت نظر باشد و گچ گیری با آتل تفاوت دارد چون آتل یک سمت ناودان گچی است و سمت دیگ باند کشی است و احتمال سندرم کمپارتمان کم است، اما در موقع گچ گرفتن دور تا دور اندام گچ گرفته میشود و باید مراقب سندرم کمپارتمان باشیم و باید در نظر داشته باشیم که گچ گیری بلند عارضه بیشتری دارد و بیمار باید حتما یک روز در بیمارستان بستری شود.

برای گرفتن گچ کوتاه دست حتما دستکش می‌پوشیم و از ویبریل های ۱۰ استفاده کرده و یک سوراخ در آن ایجاد میکنیم و انگشت شست را از داخل آن عبور میدهیم و بعد ویبریل را تا ناحیه ساعد بالا می آوریم و بعد گچ ۱۰ را باز کرده و داخل آب قرار می دهیم ،زمانی که حباب های هوای گچی که داخل آب بود از بین رفتن ، گچ را از آب خارج کرده و بعد از یک آب گیری مختصر، گچ گیری را شروع میکنیم. اول از ناحیه ساعد شروع کرده و به حالت قلاب مانند گچ را دور انگشت شست پیچانده و به سمت بالای ساعد برده و به گچ حالت می دهیم ،گچ در ناحیه پشت دست باید تا سر متاکارپا باشد و در کف دست باید چین پروگزیمال کف دست هم مشخص باشد تا حرکات انگشت مریض مشکل پیدا نکند سپس لبه ویبریل ها را برمیگردانیم.
در موقع گچ گیری باید مچ دست صاف قرار بگیرد.
در ادامه گچ دوم را داخل آب انداخته و مجدد بعد از آب گیری مختصر ، این بار گچ را از ناحیه ساعد که ویبریل را برگردانده ایم، شروع به پیچیدن گچ میکنیم و به سمت کف دست می آوریم و دوباره دور انگشت شست می پیچانیم بعد سطح گچ را کاملا صاف میکنیم.
• در ناحیه آرنج باید گچ را به اندازه ۳ تا ۴ انگشت پایین تر از آرنج ببریم تا مریض بتواند آرنج خود را بدون مشکل حرکت دهد و همچنین مریض بتواند انگشتان خود را به راحتی خم کند و در آخر هم دست مریض را باید به گردنش آویزان کنیم.

• ممکن است بر اساس نوع شکستگی ها تعداد لایه های گچی که میگیریم متفاوت باشد مثلا برای یک پسر ۱۲ ساله ۲.۵ تا ۳ لایه گچ ۱۰ کفایت می کند.

۲. گچ کوتاه پا با فایبر گلاس:
در بیماران مبتلا به انکلس پرین شدید یا دچار شکستگی های متاتارس بدون جابجایی شده اند استفاده کنیم
برای این گچ گیری باید مچ پا زاویه ۹۰ درجه اش را حفظ کند.
ابتدا از کف پا ویبریل را شروع به پیچاندن میکنیم و تا زیر زانو و زیر توبروزیتی بالا می رویم.

• در گچ فایبر گلاس نسبت به گچ معمولی ویبریل بیشتری استفاده میکنیم چون امکان زخم شدن پوست بیمار توسط فایبر گلاس وجود دارد.

بعد گچ فایبر گلاس را ۲۰ تا ۳۰ ثانیه زیر آب قرار میدهیم و از کف پا شروع به لغزیدن گچ روی ویبریل میکنیم و دور پاشنه پا پیچانده و به سمت بالا میبریم.

• میتوان از گچ اول بیشتر برای فیکس کردن پاشنه و مچ استفاده کرده و از گچ های بعدی برای بقیه قسمت های پا استفاده میکردیم.
در ادامه لبه ویبریل ها را بر می گردانیم و انگشتان پنجه پا نباید زیر گچ بروند و گچ بعدی را داخل آب قرار میدهیم و باز مجدد از کف پا شروع به پیچاندن گچ کرده و به سمت بالا میبریم سپس باید زاویه ۹۰ درجه مچ پا را حفظ میکنیم و گچ را با کف دست صاف میکنیم.
• برای پیچ خوردگی و شکستگی مچ پا و متاتارس سه عدد گچ فایبرگلاس ۴ اینچ کفایت میکند.
• در شکستگی انکلس پرین بعد از گچ گیری ، از فردای گچ گیری مریض باید با یک دمپایی گچ روی شکستگی راه برود پس اگر ضخامت کف پا بیشتر باشد بهتر است.

۳. آموزش بریدن گچ :
برای بریدن گچ از اره های ارتوپدی استفاده میشود که این اره ها با ایجاد وایبرایشن باعث برش گچ شده و در تماس با پوست آسیبی به آن نمی رساند.

•در هنگام بریدن باید گچ را به صورت سگمان سگمان برش دهیم و نباید به صورت طولی برش دهیم چون ایجاد گرما میکند و باعث آسیب به پوست فرد میگردد.
•هنگام بریدن باید گچ را در دو طرف مقابل برش بدهیم و به کمک اسپریدرهای گچ گیری ،لبه های گچ ها را از هم باز میکنیم و سپس به کمک انبر گچ باقی مانده و ویبریل را می بریم و گچ بیمار را کامل خارج میکنیم.

علی آزادبخت ترم ۵ اتاق عمل

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید