آموزش جراحی فتق ران (فمورال) با دوبله فارسی

510

این ویدئو آموزش عمل جراحی فتق ران (فمورال) هست که به زبان فارسی دوبله شده.

حین آموزش ویدئو کلیه نکاتی که یک کارشناس اتاق عمل نیاز به یادگیری داره رو هم توضیح دادم .

مناسب برای دانشجویان اتاق عمل ، اساتید و رزیدنت های جراحی

 

((شرح عمل در پایین پست))

 

مشاهده در آپارات

 

 

مشاهده در یوتیوب

 

 

هرنی فمورال

برآمدگی و بیرون زدگی احشا در قسمت بالای ران و نزدیک کشاله ران می‌باشد. در واقع زمانی اتفاق می‌افتد که یک قسمت کوچک از روده باریک وارد کانال فمورال می‌شود. کانال فمورال حاوی گره لنفاوی روزنمولر و عروق لنفاوی میباشدو دقیقاً در زیر لیگامان اینگواینال واقع شده‌است. هرنی رانی فتق نسبتاً غیر شایعی است. تخمین زده می‌شود که ۱ از هر ۲۰ فتق از نوعی فتق فمورال می‌باشد و بقیه از نوع اینگواینال می‌باشد. این فتق در زنان نسبت به مردان شایعتر است. گاهی اوقات به عنوان یک توده دردناک در قسمت فوقانی داخلی ران یا کشاله ران ظاهر می‌شود. توده اغلب می‌تواند با وارد آوردن فشار یا دراز کشیدن ناپدید شود و با سرفه یا زور زدن ممکن است که توده ظاهر شود.

وظایف سیرکولر

بیمار خانم ۴۰ ساله جهت انجام هرنی فمورال  توسط اتاق عمل تحویل گرفته شده است و توسط برانکارد به اتاق عمل  جنرال انتقال یافت.

مشخصات بیمار با پرونده چک میشود. دستبند بیمار با پرونده چک می شود.  بیمار را از نظر سابقه بیماری ، سابقه جراحی، مصرف داروها  ، حساسیت دارویی و … چک میکنیم .تخت جراحی جهت پوزیشن سوپاین آماده می شود . روی جا دستی شان های ۴ تا قرار داده می شود تا آرنج وعصب اولنارتحت فشار قرار نگیرند ولی چون زمان عمل کوتاه است این کار را معمولا انجام نمی دهند.

قبل از انتقال بیمار ب تخت جراحی برانکارد به تخت جراحی نزدیک می شود و ازقفل بودن هر دو طرف آن اطمینان حاصل می شود.  سپس بندهای لباس بیمار را باز میکنیم  تا هنگام انتقال بیمار از یک مکان ب مکان دیگر و کشیده شدن لباس بیمار و بندهایش ناحیه تراشه تحت فشار قرار نگیرد

به کمک یک تیم ۴ نفره تغییر پوزیشن انجام می شود به طوری ک یک نفر پرستار بیهوشی سر و شانه و راه هوایی را حمایت می کند و یک نفر پاها و دو نفر تنه را کنترل کرده و هم زمان با هم و هماهنگ با هم بیمار را ب تخت جراحی در پوزیشن سوپاین جابجا میکنند  . لاین وریدی و … بیمار هم زمان با جابجایی بیمار جابجا می شود.

اندام فوقانی بیمارروی جا دستی ( آرم بورد) پدگذاری شده ، قرارگرفته و کف دست ب سمت بالا و انگشتان درحالت اکستنشن قرار میگیرند. آرم بوردها در زاویه کمتر از نود درجه حفظ می شوند تا از کشیدگی شبکه عصبی بازویی جلو گیری شود.

هد رینگ زیر سر بیمار قرار میگیرد ب صورتی که مهرهای گردنی در راستای ستون فقرات  مهرهای کمری قرار بگیرد.  بعد از پوزیشن دهی پلیت کوتر در ناحیه عضلانی و کم مو مثل پشت ساق پای بیمار متصل میگردد. لایه اول پک و ست جراحی باز میگردد. کلیه وسایل مورد نیاز بعد از باز شدن لایه دوم باز شده که شامل :

( قلم کوتر ، لوله ساکشن ، دسته چراغ ، اکارتور ریچاردسون به صورت تک پیچ ، اکارتور خودکارتک پیچ ،  نخ کرومیک یک ، نخ نایلون دو صفر، نخ سیلک ۲ صفر ، مش ، حسب حصیری  ، لنگاز ، تیغ بیستوری ۲۰)

بتادین سبز داخل گالی پات ریخته می شود. شمارش گازها تحت نظارت انجام می شود و از صحیح بودن گازها اطمینان حاصل می شود.  تمامی سطل ها و محیط اتاق عمل  قبل از ورود بیمار پاکسازی و از عدم وجود گاز بجا مانده از قبل اطمانان حاصل می شود.  اندیکاتور اتوکلاو تحویل گرفته می شود. ناحیه عمل اکسپوز می شود. اتصالات کوترو ساکشن متصل می شود . نور چراغ سیالتیک در ناحیه عمل متمرکز می شود . عمل شروع می شود.

 

 

وظایف اسکراب

بیمار خانم ۴۰ ساله جهت انجام هرنی فمورال توسط اتاق عمل تحویل گرفته شده است و توسط برانکارد به اتاق عمل  جنرال انتقال یافت. ازست جنرال استفاده می شود . مشخصات بیمار با پرونده چک میشود. دستبند بیمار با پرونده چک می شود. بیمار از نظر سابقه بیماری ، سابقه جراحی ، مصرف داروها ، حساسیت دارویی و… چک می شود. تخت جراحی جهت پوزیشن سوپاین آماده می شود . روی جا دستی شان های ۴ تا قرار داده می شود تا آرنج وعصب اولنارتحت فشار قرار نگیرند ولی چون این عمل کوتاه است معمولا این کار انجام نمی شود.

قبل از انتقال بیمار ب تخت جراحی برانکارد به تخت جراحی نزدیک می شود و ازقفل بودن هر دو طرف آن اطمینان حاصل می شود.  سپس بندهای لباس بیمار را باز میکنیم  تا هنگام انتقال بیمار از یک مکان ب مکان دیگر و کشیده شدن لباس بیمار و بندهایش ناحیه تراشه تحت فشار قرار نگیرد

ب کمک یک تیم ۴ نفره تغییر پوزیشن انجام می شود به طوری ک یک نفر پرستار بیهوشی سر و شانه و راه هوایی را حمایت می کند و یک نفر پاها و دو نفر تنه را کنترل کرده و هم زمان با هم و هماهنگ با هم بیمار را ب تخت جراحی در پوزیشن سوپاین جابجا میکنند  . لاین وریدی و… بیمار هم زمان با جابجایی بیمار جابجا می شود. لایه اول پک و ست جراحی  باز شده است اسکراب گان و دستکش استریل می پوشد و کلیه وسایل مورد نیاز بعد از باز شدن لایه دوم باز می شود که شامل :

(قلم کوتر ، لوله ساکشن ، دسته چراغ ،  لنگاز ، نخ سلیک ۲ صفر، نخ کرومیک یک ، نخ نایلون دو صفر تیغ بیستوری ۲۰، مش ، چسب حصیری . )

اندیکاتور اتوکلاو به سیر کولر تحویل داده می شود.  اسکراب گالی پات را در گوشه میز قرار می دهد و سیر کولر بتادین سبز مورد نیاز را داخل گالی پات می ریزد.اسکراب سه عدد اسپانچ جهت رنگ کردن بیمار آماده می کند..سپس به چیدن میز می پردازد. وسایل شامل : ( دسته بیستوری ، پنست با و بی ، کلمپ ، قیچی متز ، قیچی مایو ، قیچی نخ  ، آلیس ، رینگ فورسپس ، پارابوف و اکارتور چنگکی خودکار ، ریچاردسون و…) . بعد از اکسپوز ناحیه جراحی اسکراب ناحیه جراحی را رنگ می کند. سپس ناحیه را درپ میکند . میز جراحی را ب تخت نزدیک میکند و قلم کوتر و لوله ساکشن را با یک عدد شانگیر ب شان ها فیکس میکند

شرح عمل :

انسزیون در ناحیه اینگوئنال یا بالاتربا تیغ بیستوری شماره ۲۰ ایجاد می شود. ب ترتیب لایه ها باز می شوند. زیر جلد برش داده می شود خون گیری به وسیله ی کوتر صورت میگیرد . بعد فاشیا را  برش می زنند. پرستار اسکراب با استفاده از اکارتور اکسپوز مناسب را ایجاد می کند و هماهنگ با جراح لایه ها را یکی پس از دیگری اکسپوز می دهد.

بعد ب شیت رکتوس می رسند. شیت رکتوس را به صورت عرضی برش می دهند. پرستار اسکراب دو طرف شیت رکتوس را با کلمپ می گیرد و کنار می زند و اکسپوز ایجاد میکند. عضله رکتوس را نیز کنار میزنند. شیت خلفی را نیز برش زده و کنار می زنند و اکسپوز می دهند.

به پریتوئن میرسیم با استفاده از دو عدد کلمپ پریتوئن را بالا میگیرند و بعد با استفاده از قیچی متز برش ایجاد می کنند تا از آسیب احتمالی به احشا شکمی جلوگیری شود.

بعد جراح ساک هرنی را پیدا می کند .  اگر مایع سروز داخل حفره شکم دیده شد اسکراب آن را ساکشن می کند و با لنگاز خشک می کند. ( سرساکشن شکمی )

بعد از اینکه جراح ساک هرنی را پیدا کرد محتویات شکم را به داخل شکم برمی گرداند. در صورت نیاز امنتومکتومی انجام می دهد.

اگر قسمتی از روده ک داخل ساک  گیر کرده است نکروز شده باشد جراح آن قسمت را رزکت می کند و قسمت سالم را آناستوموز می دهد.

در صورتی ک ساک خیلی بزرگ باشد جراح آن کات کرده و خارج می کند و انتهای ساک را با نخ سیلک سوچور پرس می زند. باید مراقب ورید سافنوس بزرگ باشیم .

جراح ناحیه دیفکت را ترمیم می کند (لیگامان و عضله و…). ممکن است از مش استفاده شود. مش ها انواع مختلفی دارند .مش ها می توانند از مواد سنتتیک ، بیوسنتتیک و بیولوژیک باشند  همچنین از آن ها می توان به صورت ترکیبی (کامپوزیتی ) استفاده کرد مش های سنتتیک غیرقابل جذب بوده و عبارتنداز (پلی پروپیلن ، پلی استر ، و… )  این نوع ازمش ها حمایت طولانی مدت ایجادمی کنند. مش های بیوسنتتیک استحکام کوتاه مدت ایجاد می کند.  طبق صلاح دید جراح اسکراب مش مناسب را باز کرده و ب جراح می دهد.

گازها جهت شمارش در ردیف های ۵ تایی قرار می گیرند و اسکراب و سیرکولر شمارش را انجام می دهند و به اطلاع جراح می رسانند.

بعد جراح لایه ها را به ترتیب می بندند. عضله رو با نخ کرومیک صفر یا دو صفر، فاشیا  رو با ویکریل یک ، زیرجلد را با کرومیک دو صفر ، پوست با نایلون دوصفر یا سه صفر. تمامی نخ ها طبق صلاح دید جراح استفاده می شود.

موضع عمل تمیز می شود اینسیژن بتادینه می شود و پانسمان ساده گذاشته می شود. تیغ و سوزن ها رو جدا شده و شمارش می شود و داخل سفی باکس انداخته می شود. کلیه ابزار و وسایل را به واشینگ برده می شود.

سیرکولر چک لیست جراحی ایمن و لوازم مصرفی و پرونده بیمار تکمیل می کند و اندیکاتور اتوکلاو ضمیمه پرونده می کند.

محل اینسیژن با چسب حصیری پانسمان می شود . صفحه پلیت کوتر از پای بیمار جدا می شود. بیمار را برای انتقال به برانکارد کمک می دهیم بدین صورت که تخت جراحی را تا ارتفاع مناسب با برانکارد تنظیم میکنیم و از قفل بودن برانکارد اطمینان حاصل میکنیم  سپس به وسیله تیم ۴ نفره به طور هماهنگ باهم و به آرامی  بیمار را بر روی برانکارد انتقال می دهیم. کلیه اتصالات بیمار از جمله درن ، لاین وریدی و … را هم زمان با جابجایی بیمار انتقال می دهیم  تا کشیده نشوند. بی توجهی به این موضوع مثلا کشیده شدن لاین ادراری و خروج آن با کاف سبب پارگی پیشابراه می شود.

 

با تشکر از خانم میرزائی

4 پیام ها

 1. سلام و خسته نباشید. من دانشجوی اتاق عمل هستم واقعاااا کلیپ هاتون آموزندس
  س لطفا کلیپ های بیشتری بذارید چون دانشجو ها واقعا نیاز دارن . ممنون

  • سلام
   خوشحالم که ویدئو ها خوب بودن
   کمی درگیر هستم ولی تعداد زیادی ویدئو براتون آماده کردم سر فرصت دوبله میکنم و میذارم روی وبسایت .
   یادتون نره که به دوستاتون هم ویدئو هارو‌بدید همه استفاده کنن من بیشتر خوشحال میشم .

 2. سلام
  ممنون از فیلم های خوبتون
  من دانشجوام و توی دانشگاه ک چیزی یاد نمیگیرم ولی صفحه ی شما خیلی آموزنده بودو دارم ی چیزایی یاد میگیرم
  لطفا فیلم های بیشتری رو آپلود کنید

  • سلام
   هدف اصلی از راه اندازی این وبسایت کمک به دانشجوهایی بوده ک به هر طریقی امکان آموزش خوب رو ندارن
   براتون ویدیو های زیادی گرفتم ک دانلود کنم فقط چون با کتاب ها باید ادغام بشن کمی طول میکشه
   اما بزودی همه رو‌روی وبسایت قرار می .
   وبسایت رو به دوستاتون هم معرفی کنید لطفا
   موفق باشید .

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید