آموزش عمل جراحی درآوردن کلیه (نفرکتومی) با دوبله فارسی

1401

این ویدئو آموزش عمل جراحی درآوردن کلیه هست که به زبان فارسی دوبله شده.

حین آموزش ویدئو کلیه نکاتی که یک کارشناس اتاق عمل نیاز به یادگیری داره رو هم توضیح دادم .

مناسب برای دانشجویان اتاق عمل ، اساتید و رزیدنت های ارولوژی

((شرح عمل در پایین پست))

 

وبسایت : iran-or.ir

کانال تلگرام:@iranoperatingroom

کانال اینستاگرام:iran.or

 

مشاهده در آپارات

 

 

 

مشاهده در یوتیوب

 

 

 

شرح عمل جراحی

نفروکتومی رادیکال (کامل)

در طی یک نفرکتومی رادیکال ، جراح اورولوژیست ، کلیه را بصورت کامل و حالب متصل به آن،گره های لنفاوی، غده آدرنال و بافتهای اطراف آن را جدا می کند .

در چه مواقعی عمل نفرکتومی انجام می گردد  ؟

 • سرطان کلیه یا حذف تومور غیر خوش خیم برای جلوگیری از رشد
 • وجود سنگهای بزرگ در کلیه در حضور عفونت مقاوم به درمان
 • ندرتا نارسایی پیشرفته کلیه و کوچک بودن کلیه که سبب بالا رفتن فشار خون مقاوم به درمان می شود.
 • عفونتی که با آنتی بیوتیک درمانی، مداوا نگردد و باعث صدمه به بافت کلیه شود 

سیرکولری

بیمار آقایی ۴۵ سال جهت نفروکتومی  توسط اتاق عمل تحویل گرفته شد و با برانکارد به اتاق عمل منتقل شد .

در مواردی که بیمار سالم است فقط ارزیابی وضعیت بیمار – مصاحبه ی کوتاه با بیمار -بررسی سوابق پزشکی و سابقه ی عمل جراحی بررسی سایر منابع اطلاعاتی لازم برای پشتیبانی موفقیت آمیز از عمل جراحی یا هرگونه روش تهاجمی دیگر انجام می شود . در موارد دیگر پرستار حوزه ی جراحی وضعیت بیمار را به طور کامل ارزیابی قرار داده شد .

تخت جهت پوزیشن دهی لترال راست  آماده شد بدین منظور در فواصل خاص که نقاط تحت فشار روی آن قرار می گیرد رول های پد شده و بالش قرار داده شد .

بیمار به پشت به روی تخت قرار گرفت و بعد از القای بیهوشی توسط ۴ نفر بیمار به پهلو چرخانده شد و یک بالش زیر سر بیمار قرار داده شد و پای پایینی از زانو و لگن خم شده و پای بالایی راست قرار داده شد و بین دوپا بالش نهاده شد . قسمت لترال زانو و مچ پای زیرین جهت جلوگیری از آسیب به عصب پرونئال مشترک و دیستال فیبولا، پد گذاری شد  ، دست های بیمار روی ارم بورد قرار داده شد که دست بالایی به صورت خم و دست زیرین به صورت مستقیم و یک رول زیر بغل بیمار جهت عدم آسیب به عصب ارزیابی نهاده شد .اعضای تیم از جلو و خلف بیمار را تا زمان قرار دادن بریس در قسمت شکم و پشت و خلف فمور حمایت کرده و برای اکسپوی بهتر ناحیه کلیه ، kidney Bridge  بالا آورده شد و ناحیه بین دنده دوازدهم و تاج ایلیاد، بالا می رود .

پدگذاری تمام استخوان ها انجام گرفت _عدم فیکشن و اکستنشن و پیچ خوردگی بیش از حد بیمار _ جلوگیری از آویزان شدن اندام بیمار و عدم قرار گیری مچ پاها روی یکدیگر .

ستون فقرات و پاهای بیمار در یک راستا قرار داده شد .

به دلیل احتمال سوختگی توسط کوتر ، از تماس بدن بیمار به تخت جلوگیری شود.

برای تنظیم دمای بدن بیمار ،دمای اتاق را تنظیم کرده ، از پتو استفاده کرده ، از محلول با دمای مناسب و دستگاه هیپوترمی و هیپو ترمی استفاده شد .

بعد از پوزیشن دهی پلیت به کتف بیمار چسبانده شد . لایه اول ست لاپاروسکوپی و گان و دستکش باز شد .

کلیه وسایل مورد نیاز ، بعد از باز شدن لایه دوم داده شد از قبیل : گالی پات و پنست رینگ ، دسته چراغ ، شانگیر ؛ دسته بیستور ۴ ، تیغ بیستوری ۲۰،کوتر مونو پولار ، متز بام ، هموستات کرو و استریت ، پنست ریه ، نخ سیلیک 0/3 تای ، سوزنگیر و قیچی نخ ، لوله ساکشن ، رایت انگل ، دباکی ، کوتر بای پولار ، نخ نایلون لوپ ۱ ، نخ نایلون 0/3 ، لنگاز ، گاز خط دار و سه عدد گاز ساده برای درست کردن اسپانج جهت پرپ ، درن

بتادین داخل گالی پات ریخته شد _اتصالات کوتر و ساکشن وصل شد .

نور چراغ سیالیتیک در ناحیه اینسیژن متمرکز شد . شمارش گاز ها تحت نظارت قرار گرفته شد و از صحیح بودن شمارش در ابتدا و طول عمل اطمینان حاصل شد ، اندیکاتور های اتوکلاو تحویل گرفته شد .

اخر عمل گاز ها و لنگاز ها در ردیف های ۵ تایی قرار داده شد و شمارش شده و اعلام شد و در پرونده ثبت گردید .

پرونده ، چک لیست ایمن بیمار و لیست وسایل مصرفی نوشته شد ، اندیکاتور های اتوکلاو ضمیمه پرونده شد.

بیهوشی جنرال می باشد.

پانسمان اینسیژن انجام شد و پلیت کوتر از کتف بیمار جدا گردید .

در انتقال بیمار از تخت به برانکارد کمک شد : بدین منظور قسمتی از تخت که خم شده بود ، به آرامی تخت شد و بیمار را با برداشتن پد و بریس ها به سوپای برگردانده و تخت را تا ارتفاع مناسب(هم سطح با برانکارد ) بالا آورده و از قفل بود برانکارد اطمینان حاصل شد و توسط تیم ۴ نفره به صورت هماهنگ و به آرامی بیمار روی برانکارد برگردانده شد .

اتصالات کوتر جدا گردید و به جای خود منتقل شد و اتاق مرتب گردید .

برگه پاتولوژی پر شده و نمونه پاتولوژی تحویل گرفته شد و برای بررسی به پاتولوژی فرستاده شد.

اکارتور امی ترکت به تخت محکم شد .

 

اسکراب جهت نفروکتومی

اسکراب دستها با بتادین انجام شد ، گان و دستکش استریل پوشیده شد . لایه دوم پگ و ست لاپاراتومی باز شد ،

شمارش ست و گاز و لنگاز در حضور سیرکولر انجام شد .

 

وسایل مورد نیاز جهت جراحی گرفته شد و از سمت چپ شروع به چیدن ست اقدام شد که به ترتیب  شامل : گالی پات و پنست رینگ ، دسته چراغ ، شانگیر ؛ دسته بیستور ۴ ، تیغ بیستوری ۲۰،کوتر مونو پولار ، متز بام ، هموستات کرو و استریت ، پنست ریه ، نخ سیلیک 0/3 تای ، سوزنگیر و قیچی نخ ، لوله ساکشن ، رایت انگل ، دباکی ، کوتر بای پولار ، نخ تای ۰/3، نخ نایلون لوپ ۱ ، نخ نایلون 0/3 ، لنگاز ، گاز خط دار و سه عدد گاز ساده برای درست کردن اسپانج جهت پرپ ، درن ، سرم برای شست و شو و رسیور ، درن

سه عدد اسپانج جهت پرپ موضع اماده شد .

گالی پات را گوشه میز قرار داده و از سیار درخواست بتادین شد .

شمارش لنگاز و گاز در این عمل خیلی مهم است که در سه مرحله به دقت انجام شد .

لیگاکلیپس که براساس نظر جراح رنگ و سایز آن انتخاب میشود در دسترس باشد .

 

موضع عمل اکسپوز شد پرپ به صورت دورانی از محل برش که معمولا ساب کوستال است انجام شده و به سمت اطراف بدون برگشت ادامه داده شده و درپ به صورت مربعی انجام شد .

قلم کوتر و لوله ساکشن با کلمپ فیکس شد ، سرساکشن شکمی به لوله ساکشن متصل گردید  و چراغ سیالیتیک روی موضع عمل توسط اسکراب تنظیم شد .

در این عمل اکسپوژر دادن خیلی مهم است و لیگا کلیپس ها از قبل اماده شد و همچنین نخ ها در دسترس بود .

دانستن اناتومی عروق و تفاوت رنال چپ و رنال راست در این عمل مهم است .

 

شرح عمل

بیستوری ۲۰ جهت اینسیژن پوست داده شد ،و زیرجلد را با کوتر مونوپولار برش زده  و سپس عضله ی اکسترنال اوبلیک  نیز با کوتر برش داده شد که جهت برش زدن آن ابتدا با هموستات در عضله سوراخی ایجاد کرده و جهت عدم اسیب به ارگان های زیرین ، هموستات را باز کرده و با کوترعضله را برش داده و باید مواظب عصب  ساب کوستال باشیم و عضله اینترنال اوبلیک را نیز با کوتر برش داده و پس از ان عضله ترانسورزابدومینوس است که بعلت خون دهی زیاد آن باید خونگیری انجام شود و اکارتور امی ترکت را به تخت وصل کرده و با ۳ عدد ریچاردسون مخصوص که به امی ترکت وصل میشود ، شکم را اکسپوز می دهیم ، با پنس ریه رترو پریتوئن را گرفته و با متز بام آن را از روی کلیه باز می کنیم   که بتوان به کلیه دسترسی راحتی داشت و چربی گلوتئال را که روی فاشیای گلوتئال است  باز کرده و پس از آن فاشیای گلوتئال  باز شد ،کلیه را از اطراف و بافت های اطراف جدا کرده و سپس حالب را پیدا کرده و حالب را با انداختن نخ دور آن ، حالب را کنار میگذاریم ، بعلت کیستیک بودن کلیه ابتدا یک سوچور پرس روی کلیه زده و با متزبام سوراخ میکنیم و سریع ساکشن میکنیم و باگاز و لنگاز از ریختن مایع به دورن شکم جلوگیری شد .

پریتوئن را از سمت مدیال کلیه بلانت دیسکشن کرده و گنودال وین را با رایت انگل پیدا کرده و با کمک دباکی  و از جایی که به ناف کلیه وصل می شود با نخ گره زده و بسته می شود که اینکار بعلت ریختن گنودال وین به رنال وین است . و با قیچی گنودال وین را برش میزنیم . عروق کوچک را با لیگا کلیپس بسته و شریان کلیه را سه بار گره میزنند که دوبار سمت بدن بیمار زده شد وه جهت جلوگیری از لیگ کردن خون و یک بار سمت کلیه بیمار زده می شود که برای جلوگیری از خروج خون از سمت کلیه به درون بدن  ، و با متز شریان را برش زده و ورید کلیه را نیز سه بار گره زده و با متزبام کات می کنند .

کارهای عروقی را با رایت انگل برای پیدا کردن عروق و دباکی برای گرفتن و و کمک به رایت استفاده میشود.

بعداز بستن عروق، حالب را با نخ ۰/۳ تای سیلک بسته شد و به صورتی که حالب بلند باشد و قسمت بلند حالب را برای بیمار نگه میداریم و برش زده شد (بعدا برای پیوند کلیه در دسترس باشد ).

عضله ترانسورز و اینترنال اوبلیک و اکسترنال اوبیلک و فاشیا را با نایلون لوپ بخیه زده ، درن استفاده شد ، پوست با نایلون ۰/3 بخیه زده شد .

5 پیام ها

 1. سلام و درود و سپاس فراوان بابت سایت بسیار پربارتون…
  میشه امکان دانلود ویدئوی ها هم فراهم بشه؟

  • سلام
   خواهش میکنم
   امکان دانلود فراهم هست
   ویدئو‌ها همگی در وبسایت آپارات آپلود شدن و قابلیت دانلود کامل دارن
   کافیه ک روی فیلم راست کلیک کنید و سیو ویدیو‌رو بزنید .
   اگه هم از گوشی استفاده میکنید که اونم باز انگشتاون رو روی فیلم نگهدارید تا منو save ظاهر بشه
   اگه هم میبینید نمیتونید که دانلود کنید برید داخل وبسایت اپارات
   Fatolahi.sajad
   رو‌سرچ کنید
   یا اینکه یدونه از ویدیو‌هارو سرچ کنید بقیه ویدئو ها هم‌هستن میتونید از اونجا هم دانلود کنید .

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید