آموزش انواع پلاک های جراحی ارتوپدی در اتاق عمل

4191

این ویدئو رو توی اتاق عمل برای دانشجوهای خودمون ضبط کردیم و اینجا برای شما عزیزان هم قرار دادم
به زودی ی ویدیو کامل از تمام پلاک ها و پروتزهای ارتوپدی با قواعد کاریشون قرار میدم.

 

((شرح ویدئو در پایین متن))

 

مشاهده در آپارات

 

مشاهده در یوتیوب

انواع پلاک جراحی ارتوپدی : پلاک ها در چند دسته محتلف دسته بندی میشوند ؛ DCP ، LCDCP ، LCP .
DCP : پلاک های اتاق عمل داینامیک هستند بدین معنی که وقتی پیچ بروی آنها قرار گیرد اجازه دامنه حرکتی را به پیچ میدهند که دلیل آن لگ گذاشتن پیچ است . اگر پلاکی فقط ویژگی داینامیک بودن را داشت DCP است .
LCDCP : در سطح داخلی آن شیار هایی قرار دارند که کمتر با سطح استخوان تماس داشته باشد . LC به معنای لوکان تکت است و لوکان تکتی که DCP هم هست .
LCP : به معنای لاکین کامپریشن پلیت است . سوراخ های این پلاک ها رزوه است(لاکینگ) که جدیدترین پلاک ها هستند که هم ویژگی DCP بودن را دارند هم لاکینگ هستند و هم میتواند LCDCP باشند ینی تماس کمی با بافت داشته باشند .
در یکی از انواع پلاک های DCP که کرو است و سطح ناودانی دارد و سطح لاکینگی ندارد (رزوه ندارد) که پلاک یک سوم توبولار نام دارد بعنوان مثال برای استخوان اولنار مناسب است و شکل آناتومیک بدن دارد . یکی نوع دیگر از پلاک ها پلاک T است که شکل آناتومیکال بدن را دارد و در نوع DCP وجود دارد . یکی دیگر از پلاک ها پلاک ریکانستراکش است که ریکانت به معنی دوباره ساختن است و ریکانستراکشن به معنی پلاکی که به راحتی خم میشود که برای عمل های لگن مناسب است .
پلاک دی اچ اس )داینامیک هیپ اسکرو) : یک پلاک DCP است که یک قسمت به آن اضافه کرده اند برای پروگزیمال فمور که در داخل گردن فمور قرار میگیرد سپس یک پیچ به انتهای آن وصل میشود و چند پیچ دیگر بروری فمور قرار میگیرد .
اگر قرار باشد سه قطعه شکستگی را بهم وصل کنیم از پلاک هایی که دارای رزوه هستند و پیچ های لاکینگ استفاده میکنیم ولی اگر دو قطعه شکستگی باشد از پلاک های DCP یا LCDCP استفاده میشود .
پلاک سبک سه و نیم و پلاک سنگین چهار و نیم است .
پیچ : بروی پلاک های قرار میگیرند و یا بصورت تکی بکار میروند .
انواع پیچ ها :
پیچ کنسلوس : فاصله رزوه های آن بیشتر و رزوه های آن بزرگ تر اند و نوک آن به سمت بالا است . پیچ کنسلوس فول ترد به معنای پبچ کنسلول پر رزوه است . پارشیال ترد به معنای این است که قسمتی از آن رزوه است که برای نزدیک کردن دو استخوان به یکدیگر کاربرد دارد .
پیچ کورتیکال : در نوک آن شیار هایی وجود دارد که اگر یکی شیار باشد به آن سلف تب گفته میشود ولی اگر دو شیار داشته باشد به آن سلف دریل گفته میشود .
لاکینگ : گل پیچ آن رزوه دارد و کابرد آن این است که هنگامی که داخل پلاک قرار میگیرد سر آن رزوه دارد و یکی اتصال محکم را ایجاد میکند و استخوان را نگه میدارد . لاک به معنای نگه داشتن است .
اندازه پیچ ها عمدتا سه و نیم است یا چهار و نیم است . پیچ چهار و نیم بروی پلاک چهار و نیم قرار میگیرد . پس باید سرمته و پیچ و پلاک و پیچ گوشتی را یک سایز انتخاب کنیم .
هوک پلیت : یک پلاک آناتومیکال است و داخلش رزوه دارد (LCP) است .
اگر پروگزیمال فمور بشکند یک نیل داخل گردن فمور قرار داده و با یک نیل دیگر فیکس میکنیم که به آن PFNA میگویند .
پروتز تامسون : اگر دو سوراخ در بالای آن باشد به آن پروتز مور گفته میشود . در مواردی که میخواهیم استخوان هیپ را بصورت یکطرفه تعویض مفصل کنیم که یک سر دارد بجای مفصل قرار میگیرد و پایه آن داخل استخوان . قسمت سر آن دارای یک قسمت سفید بنام لاینر یا سر کوچک تر و یک قسمت که بروی لاینر قرار میگیرد بنام شِر یا سر بزرگتر و بهمین دلیل به آن بای پولار میگویند که این نوع آسیب کمتری به مفصل میزند .
نیل تیبیا : در شکستگی هایی که بصورت عرضی هستند در استخوان تیبیا کاربرد دارند که نیل های جدید را اکسپرت (به معنای تخصصی) مینامند و دارای سوراخ های متعددی هستند که پیچ های بولت بروی آنها قرار میگیرند . در انتهای نیل ها رزوه وجود داشته که پیچ های اند کپ در آن قرار میگیرد که این پیچ مانع ازوارد شدن مغز استخوان به داخل نیل میشود و برای خارج کردن نیل نیز یک برش کوچک زده شده و پیچ را باز کرده و نیل خارج میشود .
رینگ الیزاروف : یک نوع اکسترنال فیکساتور است که از بیرون بروی استخوان قرار گرفته و بهمراه پین استخوان را فیکس میکنند . شنز پین ها نیز بهمراه الیزاروف استفاده میشود .
راد اکسترنال فیکساتور : تعدادی شنز داخل استخوان از طریق راد اکسترنال فیکساتور قرار میگیرد .
رضا قبادی

5 پیام ها

  1. ضمن سلام و عرض ادب خدمت استادگرامییی
    خیلی عالی بود، واقعا توصیحاتتون کامل و جامع بود
    تشکر استاد

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید