آموزش عمل جراحی اسلیو گاسترکتومی با دوبله فارسی

1371

جراحی اسلیو برای افرادی که شاخص توده بدنی (BMI)حدود ۴۰ و بالای ۴۰ دارن به روش لاپاراسکوپی انجام میدن

و خیلیم نتایج خوبی داره

تو این ویدیو:

وسایل

پورت ها

پوزیشن

نکات جراحی

و مراحل جراحی کامل گفته شده

امیدوارم براتون مفید باشه.

مناسب برای دانشجویان و اساتید رشته اتاق عمل و همینطور رزیدنت های جراحی

 

((شرح عمل در پایین متن))

 

مشاهده در آپارات

 

 

 

مشاهده در یوتیوب

 

لطفا از مرورگر فایرفاکس یا کروم و وی پی ان مناسب استفاده کنید.

 

 

 

اسلیو

عمل اسلیو، درافراد چاقی که BMI بین 35 تا 40 داشته باشند، حجم غذا و دفعات آن ها زیاد باشد و یا اشتهای زیادی به خوردن غذا داشته باشند و به رژیم درمانی به خوبی جواب بدهند، انجام می‌شود. در ماه سوم بعد از جراحی حدود 33% وزن بدن بیمار و در ماه ششم حدود نیمی از وزن اضافی بیمار و در ماه هفتم تا حدود 70% کاهش می‌یابد. بعد از جراحی نیز فرد باید رژیم غذایی خاصی را رعایت کند و ورزش منظم داشته باشد تا از بازگشت چاقی (به علت کش آمدن معده)جلوگیری شود. اسلیو باعث بهبود دیابت، آپنه خواب، فشار خون بالا، آسم، مشکلات کلسترول بالا، می‌شود.

مزایا: از آنجا که این روش شامل بایپس روده نیست، جذب مواد معدنی (کلسیم و آهن) و ویتامین‌ها دستخوش تغییر نمی‌شود و احتمال انسداد روده، کم خونی، پوکی استخوان، کمبود پروتئین و ویتامین تقریباً از بین می‌رود.

در این عمل قسمت پشتی معده برداشته شده و معده تیوپی می‌شود.

این جراحی، حدود 1الی 2ساعت طول می‌کشد و زمان بستری بعد از عمل کوتاهی دارد.

هدف:

۱. کاهش حجم معده ۲. سلول های خم بزرگ معده، هورمون گارلین ترشح می‌کنند که هورمون افزایش اشتها است.

این عمل به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود.

عوارض:

سوزش سر دل که با مصرف دارو کاهش می‎یابد، یبوست که امری طبیعی است، احساس خستگی تا یک ماه پس از جراحی که از عوارض کاهش کالری مصرفی است، ریفلاکس معده

موارد مطرح شده از عوارض کوتاه مدت و خفیف این جراحی است که به مرور زمان از بین می‎رود و جای نگرانی ندارد. اما در صورتی که بیمار موارد زیر را پس از جراحی اسلیو معده تجربه نمود لازم است فورا با پزشک خود مطرح نماید تا در صورت لزوم اقدامات لازم برای او انجام شود:

تب و لرز شدید، درد افزاینده، افزایش دما، قرمزی و یا ترشح چرک از محل بخیه‎ها، احساس تهوع و استفراغ، عدم توانایی در نوشیدن مایعات، خون‎ریزی، لخته شدن خون، عفونت

 

سیرکولر

 

سیرکولر بیمار را به همراه پرونده و آزمایشات تحویل گرفت و به اتاق جراحی آورد. اطلاعات بیمار با اظهارات تطبیق داده شد. به بیمار کمک شد که روی تخت برود (از آنجایی که این بیماران وزن بالایی دارند بهتر است برای آن ها از تخت مخصوص و پهن استفاده شود). پوزیشن سوپاین با پای باز است و تخت ریورس ترندلنبرگ شود(کمی ب سمت پایین)(جراح بین پاهای بیمار و اسکراب ها در سمت راست و چپ بیمار قرار می‌گیرند). هد رینگ زیر سر بیمار قرار داده شد. پد زیر دستان بیمار قرار داده شد. ست جنرال و پگ جنرال روی ترالی ها قرار داده شد و بعد از حتمی شدن جراحی و بیهوشی جنرال بیمار، لایه اول ست و پگ باز شد. دستکش های استریل روی پگ باز شد. پلیت کوتر در جایی که عضله زیاد است چسبانده شد(هرگز پلیت کوتر زیر پنوماتیک زده نشود). تیغ بیستوری۱۱، خط کش، بوژی، NGtube، نخ نایلون و یا pds، درن همووگ یا کاروگیت، استاپلر و پورت ها روی ست باز شد. باکس لنز، جلوی اسکراب باز شد تا اسکراب آن را بردارد. سیرکولر در این عمل، باید ست لاپاراتومی را در دسترس قرار دهد؛ تا اگر اشتباهاتا حین عمل، شریان اسپلنیک زده شد؛ عمل اوپن شود. گان اسکراب و جراح بسته شد. نور اتاق کم شد، تا تمرکز بیشتری روی مانیتور و ارگان مورد بررسی باشد و مانیتور جلوی دید جراح قرار داده شد. اندیکاتور از اسکراب تحویل گرفته شد و ضمیمه پرونده شد. شمارش گاز و ست نظارت شد. بتادین سبز در یک گالی پات و بتادین قهوه ای و سرم(برای تمیز کردن لنز)در یک گالی پات دیگر ریخته شد.

انتهای دوربین و لوله گاز به دستگاه ها وصل شد.

هارمونیک، به دستگاه هارمونیک متصل شد. انتهای کوتر به دستگاه کوتر متصل شد.

در انتهای عمل چسب برای پانسمان به اسکراب داده شد. سیرکولر تا زمان به هوش آمدن بیمار باید کنار بیمار بماند.

 

 

اسکراب

 

دستها با بتادین قهوه ای ۳ تا ۵ دقیقه شستشو شد و لایه دوم پگ باز شد و با کمک حوله درون پگ یا گاز دست ها خشک شده و گان و دستکش پوشیده شد. لایه دوم ست باز شد. شمارش ست و گازها انجام شد. گالی پات گوشه میز قرار داده شد تا سیرکولر در آن بتادین بریزد و چند عدد گاز داخل گالی پات گذاشته شد. شان گیر ها و رینگ فورسپس روی میز قرار داده شد پورت ها و سوزن ورس و سایر وسایل لاپاراسکوپی روی میز قرار داده شد

پرپ با بتادین سبز انجام شد.

درپ با ۴ عدد شان ۹۰، دو عدد برزنت و یک پرفوره انجام شد.

تیغ بیستوری و گاز به جراح داده شد و خون گیری انجام شد. و بعد از برش، پورتها به جراح داده شد تا جایگذاری شود. وسیله های مورد نیاز به جراح داده شد. اسکراب در صورت نیاز گراسپر ها و دوربین را می‌گیرد. شمارش گاز و ست و سپس بخیه انجام شد. وسایل جمع و شمارش شد. تیغ و سوزن در سیفتی باکس انداخته شد.

 

شرح عمل

 

_ پرپ و درپ و پوزیشن سوپاین بطوری که پاها باز است و تخت، ریورس ترندلنبرگ است.

(جراح بین پاهای بیمار و دو اسکراب سمت راست و چپ بیمار قرار می‌گیرند)

_ قرار دادن سوزن ورس و باد کردن شکم

_ برش با تیغ ۱۱و قرار دادن ۴یا۵ عدد پورت

اولین پورتی که قرار می گیرد پورت دوربین است و با کمک آن بقیه پورت ها را قرار می‌دهیم. بعد از پورت دوربین دو عدد پورت برای عبور وسایل و پورت اسیستنت برای خروج معده بریده شده قرار می گیرد. یک عدد پورت ۵ برای بازکردن فاشیا و لایه ها وارد کرده و سپس درمی‌آوریم و رترکتور نیسن سن کبد(برای کنار زدن کبد ازروی معده) را قرار داده و با گیره به پایه تخت وصل می‌کنیم.

_ بررسی معده و داخل شکم، با کمک گرسپر دبل اکشن.

_ با هارمونیک، به موازات angular incisure شروع به دایسکت کردن امنتوم از خم بزرگ معده می‌کنیم.

نکته: اومنتوم از پایین، تا چهار سانتی متری پیلور جدا شود(جلوتر نرود)

نکته: هنگامی که طحال را می‌بینیم یعنی به فوندوس معده رسیدیم و دایسکت کردن امنتوم تمام شده است.

_ در قسمت فوندوس معده، عروق شورت گاستریک را داریم که از شریان طحالی منشا گرفته اند؛ آنها را با هارمونیک چندین بار (معمولا دوبار)لیگیت کرده و با دبل اکشن می‌بریم.

نکته: در قسمت پایینی مزو داریم که دارای عروق است؛ باید مراقب باشیم که آن را قطع نکنیم و گرنه هرنی تشکیل می‌شود.

_ وارد کردن بوژی ( بوژی تا آنتروم می‌آید)

نکته:ممکن است، بوژی بعد از استپلر اول وارد شود.

_ بعد از جدا کردن خم بزرگ با کمک استپلر شروع به تیوپی کردن معده می‌کنیم:

استپلر لاپاراسکوپی ۶۰ را از پورت ۱۲ یا ۱۵ وارد کرده و از هشت سانتی متری پیلور به سمت فوندوس (تا یک سانتی متری زاویه هیس) شروع به استاپلر زدن می‌کنیم.

نکته: قسمت اتصال مری به معده نباید زیاد تنگ(به علت دیسفاژی)و یا زیاد گشاد(به علت زیاد شدن حجم معده و چاقی) باشد.

نکته: ضخامت استپلر مشکی از استپلر بنفش بیشتر است. به همین علت در قسمت خم بزرگ از استپلر رنگ مشکی استفاده می‌کنیم و در قسمت فوندوس، از استپلر بنفش استفاده می‌کنیم.

_ درآوردن معده از پورت ۱۵ یا با کمک اندوبگ

_ درآوردن بوژی و به جای بوژی ngtube می‌گذاریم.

_ چک کردن محل آناستاموز و برای اطمینان بیشتر، با کمک نخ pds و یا ویکریل خط استپلر را دوباره بخیه می‌کنیم.

_ چک کردن محل لیک با کمک باد کردن معده و ریختن سرم( هم لیک را مشخص می‌کند و هم شست و شو می‌دهد.)

_ قرار دادن درن هموواگ یا کاروگیت

_ دوختن فاشیا با فاشیا کلوزر یا نخ pds یک یا دو و یا نخ نایلون

_ دوختن پوست با نخ نایلون

 

زهرا صباغی

پیام 1

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید