آموزش عمل جراحی دیسک کمر و لامینکتومی با دوبله فارسی

153

این ویدئو یکی از ویدئوهای پایه برای عمل های جراحی ستون فقراته چون خیلی از عمل ها با همین اپروچ پوستریور (پشتی ) انجام میشن
حتما ابتدا این عمل رو ببینید بعد برید سراغ بقیه عملای جراحی ستون فقرات
مناسب برای دانشجویان و اساتید رشته اتاق عمل و همینطور رزیدنت های مغز و اعصاب

((شرح عمل در پایین پست))

 

مشاهده در آپارات

 

مشاهده در یوتیوب

 

 

بیمار آقایی ۴۵ سال جهت انجام جراحی دیسککتومی توسط اتاق عمل تحویل گرفته شد.پرونده بیمار از لحاظ وجود رضایت نامه عمل و مشاوره بررسی شد. بیمار وارد اتاق جراحی اعصاب شد. ابتدا روی یک برانکارد کنار تخت جراحی دراز کشید و intubation توسط متخصص بیهوشی انجام گرفت. توسط سیرکولر برای بیمار سوند گذاشته شد. یک بالش برای زیر مچ های پای بیمار، یک رول برای زیر لگن، یک رول زیر سینه بیمار و یک زیر سری برای سر بیمار روی تخت جراحی قرار داده شد. (بالش ها و رول ها توسط شان کاور می شوند) سپس بیمار به صورت پرون روی تخت جراحی پوزیشن داده شد. پلیت کوتر برای بیمار چسبانده شد. سی تی اسکن بیمار توسط سیرکولر روی نگاتوسکوپ قرار داده شد. پرپ اولیه توسط سیرکولر انجام شد؛ به این صورت که پرستار سیرکولر دستکش استریل پوشید و چند عدد گاز استریل را ابتدا با سرم مرطوب کرد و بعد آنها را آغشته به بتادین قهوه ای کرد و موضع جراحی را پرپ کرد. سپس یک عدد شان ۹۰ از اسکراب تحویل گرفت و پوست را خشک کرد. سپس با سپتی سیدین روی موضع جراحی اسپری کرد. لایه اول ست و پک جراحی توسط سیرکولر باز شد. پرستار اسکراب دست ها را اسکراب کرد و گان و دستکش استریل پوشید و میز جراحی را ستاپ کرد. دستکش های جراحی روی پک باز شدند و وسایل مصرفی مثل تیغ بیستوری، لوله ساکشن،نخ ها و سرنگ ۲۰cc روی ست باز شدند. قلم کوتر مونوپلار و بایپولار تحویل گرفته شد. ستی که در این جراحی استفاده می‌شود ست لامینکتومی است(وسایل مورد استفاده: متز، هموستات، کورت ،پریوست، کریسون پانچ، پنس دیسک،نروهوک سرساکشن فرایزیر، رانژور، اکارتور چنگکی ،اکارتور روت ) گازها شمارش شدند. گالی پات در گوشه ای از میز قرار داده شد و پرستار سیرکولر در آن بتادین سبز قرارداد. پرستار اسکراب پرپ ثانویه را توسط سه عدد گاز ساده و بتادین سبز انجام داد. درپ انجام شد؛ به این صورت که چهار شان ۹۰( یکی بالا، یکی پایین، یکی سمت چپ و یکی سمت راست) قرار دادند و با ۴ عدد پنس شان آنها را فیکس کردند. یک شان بزرگ پایین، یک شان بزرگ بالا (که پرده بیهوشی می شود) و در نهایت یک پرفوره قرار داده شد. کابل قلم کوتر مونوپلار و بای پولار در قسمت پایین موضع جراحی با یک پنس به شان ها فیکس شد. لوله ساکشن در قسمت بالای موضع جراحی با یک پنس به شان ها فیکس شد.
شرح عمل:تیغ بیستوری۲۰ جهت انسزیون پوست و زیرجلد به جراح داده شد. جراح و کمک جراح هر کدام با یک گاز دو طرف پوست را کشیدند و جراح یک برش عمیق ایجاد کرد و پوست و زیرجلد باز شد. عروق زیر جلد باکوتر بای پلار خونگیری شد. عضلات با کوتر مونوپلار برش داده شدند. (هنگام استفاده از کوتر پرستار اسکراب دود کوتر را ساکشن می‌کند) بعد از باز کردن عضلات دو اکارتور چنگکی جهت اکسپوژر به جراح داده شد. در ادامه جراح توسط رانژور عضلات و لیگامان های چسبیده به مهره ها را جدا کرد.در این زمان پرستار اسکراب باید یک گاز خیس در دست داشته باشد و لیگامان ها و عضلاتی که جراح با رانژور جدا می کند از سر رانژور بگیرد. سپس جراح با کریسون پانچ لامینا ها را برداشت و پرستار اسکراب با گاز خیس قطعات استخوانی را تحویل گرفت و آنها را تا پایان کار نگهداری کرد. در این زمان پرستار اسکراب باید به صورت مداوم موضع را ساکشن کند. نرو هوک به جراح داده شد و جراح  به کمک آن دیسک بیرون زده را پیدا کرد (دیسک سفید رنگ است) سپس با پنس دیسک آن را جدا و خارج کرد )بعد از برداشتن دیسک موضع را با سرنگ و سرم شستشو دادند و ساکشن کردند وتکه های استخوان را که جدا کرده بودند جایگذاری کردند و روی آنها ژلفوم گذاشتند (می‌توانند روی تکه های استخوانی بن چیپس هم بگذارند) در آخر درن همووک را قرار دادند و آن را با نقص سیلک صفر کات روی پوست فیکس کردند. با نخ ویکریل یک راند عضلات را سوچور زدند. زیر جلد را با ویکریل۲/۰ دوختند. پوست را با نایلون ۳/۰ (یا مونوکریل) سوچور زدند. پانسمان با گاز و چسب حصیری انجام شد. روی پانسمان تاریخ و ساعت و نام بخش(OR) یادداشت شد.نیدل ها شمارش شدند و به همراه تیغ و نیدل درن همووک به سفتی باکس منتقل شدند. وسایل ست شمارش شدند و به واشینگ منتقل شدند.

با تشکر از خانم صبا جمشیدی

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید